חוק חדש בישראל: הזכות שלך לדאוג לעתיד שמתאים לך

עריכת ייפוי כוח מתמשך על ידי עורך דין ונוטריון מקצועי

בעל רישיון ממשרד המשפטים והאפוטרופוס הכללי

מסמך המגן על עתידנו בזמן בו לא נוכל לדאוג לו בעצמנו. הליך קצר, מהיר ונוח. צרו קשר דרך האתר או בטלפון לפרטים נוספים.

רינה מורדו

"אמינות מקצועיות יושרה יחס אישי לצד יסודיות זה הדברים הקטנים שעושים הבדל הענק, ממליצה!!"

אביבה ומאיר בן דוד

"מכירים את עו"ד מנקין שנים רבות ומיוצגים על ידו באופן אישי. ממליצים מכל הלב"

גדעון פניני

"עבדתי עם עו"ד מנקין. טיפול מקצועי ואדיב. ממליץ בחום לכולם"

מה זה ייפוי כוח מתמשך? האם כדאי לערוך ייפוי כוח מתמשך?

אדם בוחר מרצונו בשלב בו הוא מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען מי יטפל בענייניו וכיצד יראו חייו אם וכאשר מצבו ישתנה לרעה (הידרדרות במצבו). הידרדרות במצבו יכולה לנבוע כתוצאה מתאונה, מחלות זקנה (כגון דמנציה), מוגבלות נפשית ומוגבלות שכלית העלולות לפגוע בכושר השיפוט של האדם.

הדרך לעשות זאת הינה על ידי מינוי של מיופה כוח שיהיה מוסמך לפעול בשם אותו אדם בעתיד כאשר לא יוכל עוד לקבל או לבצע החלטות הנוגעות לעינינו בעצמו. הממנה יכול לתת ייפוי כוח מתמשך לכלל ענייניו, האישיים (כולל הרפואיים) והרכושיים או רק לחלקם.

על מיופה הכוח לפעול על פי הנחיות הממנה ברגע האמת בו נכנס לתוקפו יפוי הכוח המתמשך (לדוגמא – כשעורך יפוי הכוח מאבד צלילות)

מה כולל המונח עניינים אישיים ? 
מתייחס לרווחתו האישית של האדם, לצרכיו היומיומיים, למקום מגוריו, לבריאותו, לענייניו הגופניים, הנפשיים או החברתיים. 

מה כולל המונח ענייני רכוש ?
מתייחס לטיפול בכלל נכסיו, כספיו והתחייבויותיו של האדם. הממנה יכול לקבוע קביעה כללית – כי מיופה הכוח הוא האדם המוסמך לקבל בשמו החלטות עתידיות ולהשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת לגבי תוכן ההחלטות, או שהוא יכול לפרט מהו רצונו לגבי תוכן ההחלטות שיתקבלו בנושאים השונים וזאת באמצעות קביעת "הנחיות מקדימות".

דוגמא: הממנה יכול לקבוע בענייניו האישיים הרפואיים את סוג או זהות המטפל המועדפים עליו או לקבוע בענייניו האישיים שמקום מגוריו בעתיד יהיה ביתו וכי המעבר לסידור חוץ ביתי יעשה בנסיבות מסוימות בלבד או לקבוע במסגרת הטיפול בענייניו הרכושיים כי מיופה הכוח ימכור או ישכיר את ביתו בעת נסיבות מסוימות או להנחותו להשקיע את כספיו בדרך מסוימת.

האם כדאי לערוך יפוי כוח מתמשך ?
ודאי, ויותר ויותר ישראלים מבינים את זה. לייפוי כוח מתמשך יתרונות רבים. אתה בעצמך שולט על עתידך – עורך יפוי הכוח המתמשך קובע הנחיות וכללים כיצד יראה עתידו האישי והרפואי (לדוגמא ניתן לקבוע כי הרופא המשפחתי הקבוע, המטפל בך אישית שנים ומכיר את התיק הרפואי ויודע מה היית רוצה שיקרה איתך אם חלילה תחלה, ימשיך לטפל בך, ניתן לקבוע כי לא תועבר לבית אבות סיעודי אלא תישאר בבית עם עובד זר / השגחה רפואית וכד') בניגוד למצב הקודם בו אין יפוי כוח מתמשך שבו אין לאדם שליטה לא על זהות המינוי של האפוטרופוס ולא על ההחלטות – כל הנושאים בהחלטתו הבלעדית של האפוטרופוס שימונה.

אין צורך בבית משפט – ייפוי כוח מתמשך אינו מצריך פניה לבית משפט. יפוי הכוח המתמשך מופקד לאפוטרופוס הכלל ונקבע בו "מנגנון" מתי יכנס לתוקף – אין צורך בפניה לבית משפט. פירושו של דבר שמדובר בהליך מהיר יותר ושאינו כרוך במנגנון שיפוטי ו/או בתשלום אגרה
(בניגוד להליך למינוי אפוטרופוס שמחויב בפניה לבית משפט).

מניעת מחלוקת משפחתית – בייפוי הכוח המתמשך האדם (הממנה) עצמו קובע מי יהיה מיופה הכוח ומה יהיו סמכויותיו. קביעה זו מונעת מריבות ופרשנויות בקרב בני המשפחה את מי אבא היה מעדיף ? מי בעל כישורים טובים יותר לניהול ? למרבה הצער לעיתים המחלוקת בין בני המשפחה אינה נובעת מ"טובתו" של ההורה אלא מרצון לשלוש בנכסים ומחוסר אימון ביתר האחים. אני אישית יכול להעיד על מקרים רבים בהם נוצר סיכסוך משפחתי והליכים משפטיים בתיק אפוטרופוס בהן בני המשפחה רבים מי ימונה כאפוטרופוס לגוף ולרכוש של ההורה המבוגר. לעיתים בשל המחלוקת ממנה בית משפט אפוטרופוס חיצוני וניטראלי (בד"כ עו"ד).  אין אף אדם שירצה לגלות כי מי שאחראי על גופו ורכוש הינו אדם זר שלא הכיר אותו מעולם…

בירוקרטיה וחובת דיווח – ייפוי כוח מתמשך הינו הליך מהיר ונטול בירוקרטיה ואופן הטיםול במממנה אינו מחויב בדיווח לרשויות (אא"כ דרש זאת הממנה) חשוב לדעת כי במידה ומתמנה אפוטרופוס קיימת חובה להגיש דו"ח (פרטה) לאפוטרופוס הכללי מידי תקופה המפרט את היקף
הרכוש ההוצאות וההכנסות. למותר לציין כי זו מטלה קשה המצריכה השקעה של זמן רב ולעיתים יש להיעזר, לצורך הדיווח, ברו"ח.

אודות יעקב מנקין משרד עו"ד ונוטריון

בוגר אוניברסיטת בר אילן, בעל נסיון של כ- 20 שנה במקצוע מתמחה בנדל"ן , צוואות וירשות, אפוטרופסות ואזרחי מסחרי.

מופיע בבתי משפט ומרצה מבוקש בגופים וארגונים שונים בעבר ובהווה (מכללת נתניה, יד שרה, יד ריבה, עריית רעננה, גמלאי אג"ד, גמלאי אורט, גמלאי משרד הביטחון וכד').

נעשה הכל על מנת להקל ולעזור לך

יחס אישי ואדיב

אנו מאמינים ששירות מקצועי, מהיר ואדיב הוא הבסיס לעבודה נכונה.

מקצועיות ומומחיות

משרדינו הינו משרד מומחה ומאחורינו רקורד של מאות לקוחות מרוצים במהלך השנים.

פתרונות יצירתיים ומותאמים

לפעמים דרושה חשיבה קצת שונה כדי להגיע לפתרון הטוב ביותר, גם שם אנו לצידך.

שאלות ותשובות נפוצות

דברים שבדרך כלל שואלים אותנו ואולי ברצונך לדעת

מניסיון, כנראה שהרבה פחות ממה שחשבת, אבל זה משתנה ואין תשובה חד משמעית. כאשר עורכים מסמך ייפוי כוח מתמשך צריך להתחשב בנסיבות האישיות שלך. לפעמים זה מאד פשוט ולפעמים צריך למצוא פתרונות יצירתיים במצבים מיוחדים.

רב לקוחותינו מגיעים למפגש אחד ויחיד לאחריו אנו שולחים את המסמך המוכן, במידה ויש תיקונים אנו שולחים אותם ובזה נגמר הסיפור. לפעמים יש צורך לערוך פגישה נוספת אבל יותר מכך זה כבר מצב יחסית נדיר.

לשמחתנו, שינויים אחרונים בחוק בישראל העלו את המודעות לנושא ואנשים רבים דואגים לערוך ייפוי כוח מתמשך. המלצתינו הרשמית הינה לערוך את המסמך בכל גיל להורים או לכל אדם שעבר את גיל 50.

סיכוי טוב שהכל יהיה בסדר, כמובן. אבל קיים גם סיכוי שעוד בעודך בחיים בשלב כלשהו לא יהיה באפשרותך לקבל החלטות קריטיות לגבי חייך. בין אם אלו יהיו קשורים לרכוש, טיפולים מסויימים או אפילו דברים כמו רופא מטפל או בית חולים ספציפי. ייפוי כוח מתמשך יאפשר לך לוודא שרצונך נעשה גם אם אינך במצב לדאוג לו בעצמך.

צרו איתנו קשר

נשמח לעזור בכל נושא ולענות לך על כל שאלה בהקדם:

חיוג עכשיו: 050-8284830

הרב משה הלוי לוין 3, נתניה

סגירת תפריט